Stare Jatki Wrocław

Spokojna uliczka Jatki dziś urzeka sielską atmosferą. Aż trudno uwierzyć, że w XIII wieku to miejsce było ważnym punktem dla handlarzy i ich klientów, a głównym towarem sprzedawanym w tym miejscu było mięso.

Uliczka, która zachwyca
Jatki są obecnie uznawane za jedną z najpiękniejszych uliczek, jakimi może się pochwalić Wrocław. Bliskość rynku i ciekawa zabudowa to czynniki, dzięki którym ten malowniczy zakątek już dawno stał się ważnym punktem w programie każdej wycieczki po tym mieście. Jatki to wyjątkowy klimat, wspaniałe kawiarenki i galerie, to również ciekawa architektura i obiekty, które dostarczają nam wielu cennych informacji na temat przeszłości tego miejsca. Dawne jatki są obecnie miejscami, w których można spotkać się z cenionymi artystami oraz nabyć ciekawe pamiątki z wycieczki po stolicy Dolnego Śląska. Można tu również zachwycić się piękną architekturą i przyjrzeć dokładniej tym obiektom, które stały się ozdobami współczesnych Jatek.

Z kart historii
Już w XIII wieku wrocławskie jatki były ważnym miejscem na planie miasta, choć specjalne kramy, w których handlowano mięsem, zaczęły powstawać nieco wcześniej – już pod koniec XII wieku. Dawne kramy, zwane jatkami, z czasem zmieniły swe przeznaczenie. Wiele z nich przemieniło się w obiekty mieszkalne, część została przejęta przez sklepikarzy i rzemieślników. Wiadomo, że dawniej było tu ponad 20 kramów z każdej strony uliczki, a każdy z nich był świetnie prosperującym obiektem. Od XIV wieku drewniane budy zaczęły się jednak przemieniać w murowane kamieniczki, które były obiektami mieszkalnymi z parterem przeznaczonym na cele handlowe. Część jatek zniszczono w początkach XIX wieku, co miało związek z rozbudową miasta i z koniecznością wznoszenia nowych budowli. Sporo strat przyniosła też II wojna światowa. To, co można dziś obserwować na Starych Jatkach, to efekt odbudowy przeprowadzonej w latach 50-tych XX wieku. W jej trakcie dawne przyziemia, tzw. ławy kupieckie, przekształcono w kramy. W wielu z nich zachował się zabytkowy układ, dzięki czemu ich wnętrza przyciągają wyjątkową atmosferą. Urządzone w nich sklepy i galerie są zatem nie tylko miejscami handlu, ale i kolejnymi atrakcjami turystycznymi, którym w czasie wycieczki po mieście warto przyjrzeć się dokładniej.

Jatki i ich pomniki
Współczesne Jatki są ostoją dla wrocławskich artystów, nic więc dziwnego, że na ich terenie pojawiły się ciekawe pomniki. Jeden z nich to Tablicę Ku Czci Prostych Działań Eugeniusza Geta-Stankiewicza, drugi to Pomnik Ku Czci Zwierząt Rzeźnych. Najnowszą atrakcją Jatek jest Rzeźnik – jeden z wielu wrocławskich krasnali, które cieszą się ogromną sympatią ze strony wszystkich turystów odwiedzających Wrocław.

Wrocławskie Jatki to wyjątkowy zakątek, któremu warto poświecić nieco więcej uwagi. To miejsce, które przyciąga wyjątkowym charakterem i urokiem, a jego obecny wygląd nie ma nic wspólnego z krwawą historią tego miejsca.

Oceń i napisz recenzję

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jatki 20
Wrocław 48-300 Województwo dolnośląskie PL
Jak dojechać