Mostek Pokutnic Wrocław

Mostek Czarownic przy Katedrze Św. Marii Magdaleny

W mieście słynącym z mnogości mostów, nie mogło zabraknąć również tych na wysokości. Mieszczący się bowiem 45metrów nad ziemią – Mostek Pokutnic, stanowi obecnie jeden z niewielu punktów widokowych w samym centrum Wrocławia. Z takiej wysokości turyści mogą podziwiać wyjątkową panoramę Wrocławskiego Rynku, która najpiękniej prezentuje się wieczorową porą.
Mostek Pokutnic zwany także Mostkiem Czarownic, stanowi kładkę, łączącą dwie wieże kościoła Marii Magdaleny, na wysokości piątej kondygnacji. Kościół ten powstał w XIV wieku, jednak wspomniane wieże wzniesiono dopiero w kolejnym stuleciu, zwieńczając je iglicowymi hełmami. Mostek był wielokrotnie odnawialny, między innymi ze względu na pożar w 1887r. wywołany pokazem fajerwerków i oblężenie Wrocławia pod koniec II wojny światowej. Mostek Pokutnic stał się obowiązkowym miejscem turystycznym dopiero na przełomie XX i XXI wieku.
Tak popularna atrakcja Wrocławia musiała zostać owiana tajemniczą legendą. Wśród mieszkańców miasta zaczęły krążyć plotki, że po zmroku z wysokości słychać dziwne jęki i odgłosy zamiatania. Otóż legenda głosi, że to właśnie na Mostku Pokutnic odbywały swą karę dusze niewiast, które za życia wolały zwodzić kolejnych adoratorów, wzbraniając się przed zamążpójściem. Kobiety często zabierały swe córki na Mostek Pokutnic, by ostrzec je przed surową pokutą za frywolne życie.
Nazwa Mostek Czarownic pochodzi z kolei z czasów polowań na czarownice, gdzie według innej opowieści, oskarżone o czarną magię kobiety, musiały w formie egzekucji, przejść po wąskiej kładce. Uniewinnione zostały jedynie w momencie upadku i śmierci.
Mostek Pokutnic we Wrocławiu jest otwarty cały rok, do późnych godzin popołudniowych. Na górę prowadzi 247 krętych schodów, więc wejście odradzane jest osobom ze słabą kondycją, lub tym cierpiącym na klaustrofobię.
LEGENDA O MOSTKU CZAROWNIC

Nazwa pochodzi od jednej z legend, według której po zmroku na mostku miały się pojawiać pokutujące dusze zmarłych w mieście podróżnych, a w innej, pedagogicznej wersji, dusze próżnych dziewcząt, które spędziły życie na zabawach i kokietowaniu adoratorów zamiast na wychowaniu dzieci i prowadzeniu domu.

Zdesperowane matki lekkomyślnych córek przyprowadzały je w nocy pod wieże kościoła.

Wrocławianie byli przekonani, że po ujrzeniu wijących się sylwetek pokutującym dziewczętom łatwiej będzie się pogodzić z monotonią i szarzyzną codziennego życia.

1 review

  1. Polecam!

    Piękny widok! Polecam!

Comments are closed.

Szewska 10
Wrocław 50-122 Województwo dolnośląskie PL
Get directions