Most Pokoju Wrocław

Wrocław – miasto znane chociażby ze swej pokaźnej ilości mostów, a wśród nich – most Pokoju. Na wstępie należy zasięgnąć nieco historii, bowiem poprzednikiem tej przeprawy był most Paulinów, a dokładnie była to drewniana kładka. Od roku 1855 nosiła miano most Fenigowy. Jednak w związku z uszkodzeniami wynikającymi z zatorów lodowych, na miejscu przeprawy postanowiono umieścić nową żelazną konstrukcję, która oparta była na kamiennych filarach. Ten most również nie przetrwał próby czasu, bowiem w trakcie II Wojny Światowej uległ uszkodzeniu i mógł służyć wyłącznie jako przeprawa dla pieszych – wówczas nosił nazwę most Staromiejski. Konstrukcja ta miała swój kres w 1958 roku, ponieważ postanowiono ją rozebrać. Tak oto w roku 1959 oddano do użytku znany do dnia dzisiejszego most, który przez pierwsze 7 lat nazywał się mostem Wojewódzkim, a następnie mostem Pokoju. Powojenna konstrukcja powstała za sprawą mgr. inż S. Szyndlara oraz mgr. inż B. Christoffa, którzy byli głównymi projektantami i budowniczymi.

Most Pokoju mieści się między dwoma innymi mostami – Grunwaldzkim i Piaskowym. Jest istotną konstrukcją łączącą prawy brzeg Wrocławia z centrum miasta. Po obu stronach mostu znajdują się ważne dla miasta obiekty, m.in. na południowym brzegu umieszczone są Urząd Wojewódzki i Muzeum Narodowe, z których można się dostać na ulicę Wyszyńskiego dzięki tejże przeprawie. Natomiast przy północnym krańcu mostu znajduje nowa Biblioteka Uniwersytecka. Most Pokoju od czasów swego powstania był kilkakrotnie remontowany, a ostatni remont generalny przeszedł w 2003 roku. Widoczna dzisiaj konstrukcja składa się z 3 przęseł, które łącznie dają długość 125 m, natomiast szerokość to nieco ponad 25 m.

Dla zmotoryzowanych użytkowników do dyspozycji są po 2 pasy ruchu w jedną i drugą stronę oraz tory tramwajowe. Oczywiście znajdują się też tutaj chodniki i ścieżki rowerowe, z których warto skorzystać, ponieważ dostarczają ładnych widoków – szczególnie podczas różnych uroczystości odbywających się na Ostrowie Tumskim, kiedy puszczane są fajerwerki.

Oceń i napisz recenzję

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

most Pokoju
Wrocław 48-300 Województwo dolnośląskie PL
Jak dojechać