Kościół św. Marcina Wrocław

Kościół św. Marcina jest ostatnim wspomnieniem po zamku książęcym, który istniał niegdyś na Ostrowie Tumskim. Kiedy książę przeniósł się do nowego zamku po drugiej stronie rzeki, stary przejęli kanonicy z kapituły kościoła św. Krzyża. Podzielili zamkowe zabudowania , ogrody oraz dziedziniec między siebie. Wieże i część murów zburzono . Ostrów miał pozostać wolny od władzy świeckiej.

Kościół św. Marcina jest jednym z najstarszych, gotyckich kościołów Wrocławia. Zbudowany został w latach 1284- 1287, jako kaplica zamkowa . Wezwanie św. Marcina należało niegdyś do istniejącej równocześnie starej kaplicy romańskiej. Najprawdopodobniej stara kaplica została rozebrana po 1368 roku. Zanim nastąpiła rozbiórka starej, romańskiej, musiano dokończyć budowę nowej, gotyckiej kaplicy, na którą zostało przeniesione dotychczasowe wezwanie.

Kaplica gotycka została powiększona w sposób bardzo prymitywny, powierzchnia użytkowa wzrosła dwukrotnie, tworząc kształt nieregularnego wieloboku . Rozebrano południowo- wschodnią część ścian i prezbiterium. Zrównano również wysokość nawy i prezbiterium. Nad piwnicą wykonano sklepienie kolebkowe, które niefortunnie zniekształca jej wnętrze. Wnętrze kościółka było pokryte drewnianym stropem, pomalowanym na niebiesko ze złoconymi gwiazdami.

W latach 1921- 1939 kościół służył do nabożeństw w języku polskim. Po wojennych zniszczeniach w 1945 roku został odbudowany. Podwyższono ośmioboczną nawę, co spowodowało umieszczenie w jej wnętrzu jednego słupa. Podczas konserwacji murów zamkowych w latach 1967-1968 odsłonięto i odrestaurowano resztki przypór.
Wewnątrz kościoła św. Marcina zachowało się m.in. gotyckie sakramentarium, rzeźby św. Marcina, Madonny z Dzieciątkiem oraz drewniany krucyfiks.

Kaplice najprawdopodobniej ufundował Piotr Wostowic. Przez pewien czas głosili w nim kazania przybyli z Krakowa dominikanie. Świątynia gotycka istniejąca do dziś powstała z inicjatywy Henryka Probusa. Zakończenie budowy kościoła po długotrwałej przerwie w pracach nastąpiło prawdopodobnie na początku XV w.

Literatura:
Edmund Małachowicz, Ostrów Tumski i wyspy we Wrocławiu, Warszawa 1988, s. 33-34.
Janusz Czerwiński, Wrocław w 3 dni, Wrocław 2004, s. 100.
Zygmunt Antkowiak, Wrocław od A do Z, Wrocław 1997, s.196.

Rate and write a review

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Świętego Marcina 67
Wrocław 50-327 Województwo dolnośląskie PL
Get directions