Kościół Garnizonowy Wrocław

Choć od początków jego historii patronuje mu święta Elżbieta, w świadomości współczesnych mieszkańców Wrocławia funkcjonuje on jako kościół garnizonowy. Dla miłośników historii, dla osób zainteresowanych sztuką sakralną, świątynia ta bez wątpienia będzie atrakcyjnym punktem w programie wycieczki po stolicy Dolnego Śląska. Jakimi dziełami sztuki zachwyci nas tu Wrocław? Dlaczego niemal każdy przewodnik po tym mieście zachęca do zapoznania się z tą świątynią?

Z kart historii: dzieje kościoła św. Elżbiety

Wzniesiony w pobliżu wrocławskiego rynku kościół św. Elżbiety dość szybko stał się jednym z najważniejszych elementów w panoramie tego miasta. Wzniesiony w połowie XIV wieku, do dziś urzeka swym historycznym charakterem. Nie brak w dziejach tego kościoła ważnych wydarzeń. To właśnie kościół św. Elżbiety był pierwszym na Śląsku kościołem, który zaczął służyć ewangelikom. Ważnym wydarzeniem było też zawalenie się wysokiej wieży, którą w latach 30-tych XVI wieku odbudowano w obecnej, renesansowej formie. Wojenne zniszczenia oraz pożar z lat 70-tych XX wieku – to kolejne wydarzenia, niezwykle istotne dla kościoła św. Elżbiety i jego wyglądu. Czym może zauroczyć zwiedzających kościół garnizonowy, w którym znajduje się m. in. „Mauzoleum Pamięci Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej”?

Kościół garnizonowy – cenny zabytek sztuki sakralnej

Kościół św. Elżbiety jest imponującym zabytkiem średniowiecznej architektury, którego zwiedzenie każdemu z nas dostarczy niezapomnianych wrażeń. Jest to ciekawy przykład trójnawowej bazyliki, która może się pochwalić nawą główną o wysokości dochodzącej do 30 metrów. Długość kościoła to 68, 2 m, a szerokość dochodzi nawet do 34 m. tak imponujące wymiary same w sobie stanowią zachętę do tego, by odwiedzić ową świątynię. Najbardziej intrygującym elementem w kościelnej bryle jest jednak wieża, która dawniej osiągała wysokość 130 metrów i była najwyższą wieżą kościelną na Dolnym Śląsku. Obecnie wysokość tej wieży wynosi 91 metrów, dzięki czemu kościół garnizonowy wciąż pozostaje ważnym elementem w wrocławskim krajobrazie.

W ciągu wieków zmieniło się znacznie i najbliższe otoczenie kościoła, i jego wyposażenie. Warto pamiętać, że dawniej między kościołem a rynkiem rozciągał się cmentarz, po którym pozostała pamiątka w postaci bramy widniejącej pomiędzy kamieniczkami Jasiem i Małgosią. Są to księży-altarystów, których głównym zadaniem była opieka nad ołtarzami znajdującymi się w kościele św. Elżbiety. Wiadomo, że dawniej domków takich było więcej, a kamieniczki Jaś i Małgosia są dziś jedynymi pamiątkami po tym niezwykłym, przykościelnym osiedlu. Wielką karierę zrobiła wśród turystów kamieniczka zwana Jasiem, która stała się siedzibą znanego rzeźbiarza, Eugeniusza Geta-Stankiewicza. A jakie pamiątki zachowały się w kościelnym wnętrzu?

Niezwykłe dzieła sztuki sakralnej

W kościelnym wnętrzu ujrzeć można wiele cennych zabytków sztuki sakralnej oraz dzieł, które zachwycą każdego miłośnika sztuki. Miejscem wyjątkowo ważnym jest tu kaplica Smedchina, którą w połowie XIV wieku dobudowano do bazyliki. To właśnie w jej wnętrzu w 2004 roku odkryte zostały bezcenne polichromie – unikalna pamiątka z czasów średniowiecza, której warto poświecić nieco więcej uwagi.

Cennych zabytków sztuki sakralnej, którymi może nas oczarować Wrocław, jest wiele. To piękne miasto nie bez powodu jest promowane przez przewodniki jako idealny cel wycieczki dla tych, którzy chcą podziwiać piękne kościoły i znajdujące się w nich dzieła sztuki.

Oceń i napisz recenzję

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Świętej Elżbiety 1/2
Wrocław 11-400 Województwo dolnośląskie PL
Jak dojechać