Katedra św. Marii Magdaleny Wrocław

Przyciąga uwagę swą architekturą oraz ciekawym łącznikiem, zawieszonym pomiędzy kościelnymi wieżami, intryguje również swą obecną rolą oraz ciekawym wystrojem wnętrza. Kościół św. Marii Magdaleny we Wrocławiu ma swą specyfikę, jest też jednym z ciekawszych zabytków, którym w czasie wycieczki po terenie Wrocławia warto się uważniej przyjrzeć. Dlaczego warto zajrzeć do tej świątyni? Dlaczego przewodniki po stolicy Dolnego Śląska poświęcają tej budowli tak wiele uwagi?

Kościół św. Marii Magdaleny i jego dzieje

Kościół św. Marii Magdaleny to jeden z ciekawszych kościołów, jakimi może się pochwalić Wrocław. Wzniesiony w pobliżu rynku w altach 20-tych XIII wieku, szybko stał się kościołem parafialnym o ogromnym znaczeniu dla dawnego Wrocławia i jego mieszkańców. W XIV wieku ta potężna, gotycka budowla, stała się główną świątynią miasta. W XV i XVI wieku kościół znacznie się powiększył, co było „zasługą” dobudowania doń dwóch rzędów kaplic bocznych. Niestety, trudnym okresem dla kościoła, funkcjonującego od połowy XVI wieku do 1945 roku jako kościół ewangelicki, okazał się czas II wojny światowej. Zniszczenia okazały się tak duże, że prace konserwatorskie, rozpoczęte w 1949 roku, trwały kilkadziesiąt lat. Jakie pamiątki z dawnych czasów możemy dziś podziwiać w tym kościele?

Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas zwiedzania tej świątyni?

Zabytków i dzieł sztuki, którym warto poświęcić tu nieco więcej uwagi, jest wiele. Jakim elementom kościelnego wystroju przewodniki poświęcają najwięcej uwagi? Jednym z najcenniejszych zabytków jest tu romański portal, wykonany w połowie XII wieku w Ołbinie. W roku 1529 został on przeniesiony do Wrocławia, gdzie szybko stał się jedną z ważniejszych ozdób kościoła św. Marii Magdaleny. W kościelnym wnętrzu również czeka kilka cennych zabytków. jednym z nich jest renesansowa chrzcielnica, która dziś jest wykorzystywana jako misa na wodę święconą. W kościele Marii Magdaleny można też zobaczyć jedną z najciekawszych protestanckich ambon kamiennych w Europie. Wykonana w drugiej połowie XVI wieku, jest ciekawym przykładem sztuki renesansowej, który skutecznie przyciąga uwagę turystów zwiedzających tę świątynię. Wielką ciekawostką są też dwa drewniane trony, które można zobaczyć w prezbiterium. A co z kaplicami bocznymi? Tu na szczególne wyróżnienie zasługuje Kaplica Malarzy z renesansowymi płytami nagrobnymi członków takich rodów, jak von Uthmann i von Bedaw, oraz Kaplica Złotników, w której można zobaczyć największe epitafium manierystyczne na terenie Wrocławia.

Kościół polskokatolicki

O specyfice kościoła św. Marii Magdaleny może zadecydować jeszcze kilka innych czynników. To właśnie w tym kościele po raz pierwszy w dziejach Śląska wygłoszono ewangelickie kazanie, a sam kościół od połowy XVI do 1945 roku należał do ewangelików. Dziś jest to kościół polskokatolicki. Czym różni się ten kościół od kościoła rzymskokatolickiego? Podstawowe znaczenie ma tu fakt, iż kościół polskokatolicki nie podlega jurysdykcji Watykanu. Kościół ten przyjmuje również dwojaką formę spowiedzi: indywidualną i ogólną. Dla duchownych najważniejsze jest tu głoszenie Ewangelii, w związku z czym odcinają się od angażowania się w spory o charakterze politycznym i społecznym. Celibat duchownych jest tu kwestią dobrowolną, dopuszcza się tu również rozwody.

Katedra św. Marii Magdaleny, wraz ze swym ciekawym wyposażeniem orz legendarnym Mostkiem Pokutnic, jest bardzo ważnym punktem na mapie Wrocławia. To zabytek, któremu w czasie wycieczki po starówce warto się uważniej przyjrzeć, warto też poznać jego dzie

Oceń i napisz recenzję

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Szewska 10
Wrocław 50-122 Województwo dolnośląskie PL
Jak dojechać