Domek Miedziorytnika Wrocław

Znana jako Kamieniczka Jaś :-)

Znany jako Jaś, stał się Domek Miedziorytnika jedną z najsłynniejszych kamienic Dolnego Śląska. To jeden z najciekawszych budynków, jakimi może się pochwalić Wrocław oraz obowiązkowy punkt w programie wycieczki w rejonie miejskiego rynku. Co warto wiedzieć na temat tego zabytku?
Domek Miedziorytnika to kamieniczka z XV wieku, którą można zobaczyć pomiędzy wrocławskim rynkiem a słynnym kościołem garnizonowym św. Elżbiety. Nawa Jaś nadana została tej kamienicy już po II wojnie światowej, podczas wielkiej odbudowy miasta. W tym samym czasie sąsiadująca z Jasiem kamieniczka otrzymała miano Małgosi, dzięki czemu te dwa obiekty szybko stały się ważnymi atrakcjami dla gości odwiedzających Wrocław.
Kamieniczka Jaś może się pochwalić długą historią. Podobnie jak Małgosia, tak i Jaś służył pierwotnie tym, którzy opiekowali się ołtarzem w pobliskim kościele garnizonowym, a po wojnie kamieniczkami zarządzali członkowie Towarzystwa Miłośników Wrocławia. W latach 90-tych XX Jaś doczekał się wielu zmian. Wydzierżawiony został przez Eugeniusza Get-Stankiewicza – jednego z najważniejszych wrocławskich artystów. Twórca rzeźb, witraży i plakatów najpierw wyremontował Jasia, a następnie urządził sobie w jego wnętrzu pracownię miedziorytnicza. Z czasem powstała tu galeria prac artysty, trwają też przygotowania do uruchomienia w tym miejscu Muzeum Krasnoludka.
Wrocław jest wspaniałym kierunkiem wycieczki dla każdego miłośnika architektury. Tutejsze atrakcje turystyczne to przede wszystkim piękne budowle, będące wspaniałymi przykładami dawnych stylów architektonicznych. Ci turyści, którzy znajdą dla siebie tanie noclegi na terenie Wrocławia, będą mogli skupić się na odkrywaniu piękna miejskiej zabudowy. Domek Miedziorytnika, czyli popularna kamieniczka zwana Jasiem, jest jednym z ciekawych obiektów na długiej liście tego typu zabytków.

Oceń i napisz recenzję

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Świętego Mikołaja 1
Wrocław 11-400 Województwo dolnośląskie PL
Jak dojechać